SUNBRELLA ultralight protective colouring cream SPF 50, 40gr

Бренд:

690 ден 590 ден

Заштита од UVA, UVB, VL и IR зрачење за сите типови на кожа, вклучително и чувствителна кожа. Се препорачува и за кожа со несовршености или промена во пигментацијата. Идеален како база за шминка.

Количина:

Опис

V + VL + IR филтерскиот комплекс во формулата обезбедува широк спектар на ефективна и долготрајна заштита од сончево зрачење.
Ја штити ДНК на клетките на кожата од оштетување предизвикано од UV зрачење. Широк спектар систем – 4 RAYS SPECTRUM PROTECT & BB – ги распрснува и ги рефлектира UV зраците, ја апсорбира енергијата на сончевата светлина и ја неутрализира видливата светлина и инфрацрвеното зрачење.
Physavie® – патентирана состојка со иновативни карактеристики што се користат во формулата на кремот:
• ги намалува негативните ефекти на IR (инфрацрвено) зрачење, што предизвикува кожата да се загрее (над 40°C), што резултира со деградација на протеините и зголемен ризик од неопластични лезии.

• има антиинфламаторни својства
• ја зголемува биосинтезата на колагенот со што се заштитува кожата од фотостареење и термичко стареење.
• го стимулира производството на ензими во кератиноцитите, кои ги намалуваат слободните радикали, кои се појавуваат како резултат на изложеноста на видлива светлина.
Тоа го изедначува тонот на кожата и ја осветлува кожата – сјајниот пигмент во формулата обезбедува суптилна и изедначено тонирана кожа. Кремот обезбедува здрав изглед, свежа и сјајна кожа.
Кремот ги смирува иритациите и ја стимулира епидермалната регенерација
– алантоинот има антиинфламаторни својства, го олеснува заздравувањето на епидермисот, го измазнува и го намалува црвенилото.
Обезбедува оптимално ниво на хидратација на кожата – глицеринот спречува прекумерно губење на трансепидермалната вода (TEWL) со што се оддржува оптималното ниво на влага во епидермисот.

СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗА: заштита од UVA, UVB, VL и IR зрачење за сите типови на кожа, вклучително и чувствителна кожа. Се препорачува и за кожа со несовршености или промена во пигментацијата. Идеален како база за шминка.
УПАТСТВО ЗА УПОТРЕБА: нанесете рамномерно на лицето најмалку 15 минути пред изложување на сонце. Повторете ја апликацијата често, особено по контакт со вода.
КЛИНИЧКИ ТЕСТИРАН Дури кога користите заштита од сонце, не се препорачува продолжено изложување на сонце.

Сеуште немате прегледено производи