LINUM EMOLIENT BABY ultra rich butter, 225gr

850 ден

LINUM EMOLIENT Ултра богат путер е производ за нега на кожата со мулти-состојки, дизајниран за чувствителна кожа на дете од 1 ден од животот.


Со секој еден нарачан производ, вториот производ е бесплатен!
Само додадете го во кошничката и вториот производ автоматски ќе биде додаден.


 

LINUM EMOLIENT Ултра богат путер е производ за нега на кожата со мулти-состојки, дизајниран за чувствителна кожа на дете од 1 ден од животот.

• Путерот смирува 6 симптоми на хронично сува и атопична кожа, вклучувајќи пруритус.

• Ја враќа липидната бариера и ги зајакнува неговите заштитни функции.

• Го намалува воспалението на епидермисот.

CicalinumTM, патентиран комплекс, го враќа физиолошкиот баланс на микробиомот на кожата и смирува 6 симптоми на атопична кожа: пруритус, иритација, затегнатост, сувост, црвенило и грубост.

Ултра богат путер, е збогатен со глицерин и липидни активни состојки, кои обезбедуваат интензивна нега и ја штитат нежната детска кожа. Ги зајакнува меѓуклеточните врски во епидермисот, ја реплицира хидролипидната бариера и ги поддржува неговите заштитни функции спречувајќи микроорганизми или алергени да пенетрираат низ епидермисот. Ја штити кожата од надворешни фактори.

Витаминот Е и Шеа путерот смируваат воспаленија, иритација и дерматози од различни етиологии, како и, промовираат зараснување на лезии на кожата, обезбедувајќи и’ на детската кожа чувство на удобност.

Со редовна употреба, минимум два пати на ден, путерот го обновува соодветното ниво на хидратација на кожата, ја намалува загубата на трансепидермална вода (TEWL) и интензивно ја подмачкува кожата. Ги минимизира симптомите на атопичен дерматит и го намалува ризикот од повторна појава.

СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗА: интензивно навлажнување и подмачкување кај хронично сува и атопична кожа на новороденчиња и деца (лице и тело), исто така погоден во случај на псоријаза или пруритус.
Упатство за употреба: нанесете тенок слој рамномерно на кожата, оставете да се апсорбира. Се препорачува да го нанесувате путерот најмалку два пати на ден, во зависност од состојбата на кожата.
КЛИНИЧКИ ТЕСТИРАНО
ХИПОАЛЕРГЕНО. ОД ПРВИОТ ДЕН НА ЖИВОТОТ

Неодамна прегледани производи Види сите >