NORMACNE Anti-imperfections night cream, 40 ml

830 ден

NORMACNE Ноќен крем против несовршености со високи антиоксидантни својства се препорачува за ноќна нега на комбинирана и масна кожа со лезии од акни.


Со секој еден нарачан производ, вториот производ е бесплатен!
Само додадете го во кошничката и вториот производ автоматски ќе биде додаден.


 

NORMACNE Ноќен крем против несовршености со високи антиоксидантни својства се препорачува за ноќна нега на комбинирана и масна кожа со лезии од акни. Папаин, ензим на протеаза содржан во формулацијата, нежно ги ексфолира мртвите епидермални клетки, ја стимулира епидермалната регенерација и ги смирува иритациите.

Папаин во комбинација со витамин Ц ги намалува несовршеностите: ги намалува обезбојувањата, го осветлува тенот и ги измазнува папулите или дамките. Олеинска киселина од какаовото дрво го подобрува изгледот на кожата, ја зголемува нејзината еластичност и ги поддржува процесите на ревитализација и епидермална регенерација. Комплексот „Veprolamin DH“ делува на причините за појава на акните и егзацербации преку: – намалување на бројот на бактерии што предизвикуваат акни – ги попречува комуникациски процеси помеѓу бактериите – дезинтегрирање на бактерискиот биофилм
Кремот е збогатен со активни состојки кои помагаат да се ограничи секрецијата на себум и да се намали појавата на зголемени пори.

40Покрај тоа, има антиоксидантни и anti-ageing својства како резултат на комплексот Oxyniacyde и витамин Е кои го спречуваат производството на слободни радикали. Крем го регулира балансот на водата во епидермисот со навлажнување на истиот и ограничување на загубата на трансперидермална вода.- Овозможува антибактериски ефект- Ги намалува несовршеностите, го изедначува тонот на кожата и ја измазнува кожата- Некомедоген
Комплексот „Veprolanum DH“ делува на причините за појава на акните и егзацербаците. Единствената комбинација на Ресвератрол и Хордеин ја спречува бактериската комуникација. Како резултат на тоа, го уништува биофилмот создаден од патогени бактерии Cutibacterium acnes и го спречува неговото формирање. Додавањето на Hexylresorcinol значително го намалува бројот на бактерии на кожата. Рамнотежата се обновува со Дипотазиум глициризинат – активна состојка добиена од алкохолот, која ја инхибира воспалителната каскада и спречува секундарни бактериски инфекции.Начин на употреба: Нанесете навечер на исчистено лице со нежно тапкање.