Профертил за мажи, 60 капсули

Бренд:

5,150 ден

ПРОФЕРТИЛ капсули – Додаток во исхраната за диетална терапија кај мажи со нарушувања на плодноста и кои сакаат да имаат деца.

Количина:

Шифра: profertil60 Категорија:

Опис

Профертил за мажи – Додаток во исхраната за диетална терапија кај мажи со нарушувања на плодноста и кои сакаат да имаат деца.
Неодамна, третманот на проблемите со плодноста кај двојките кои сакаат да имаат деца се почесто влегува во медицинската пракса. Според демографските студии, секои 6-7 пар немаат деца по волја. Причината за овој проблем може да биде и кај жената и кај мажот. Според проценката на Светската здравствена организација (СЗО), причините за неплодност кај 40% од двојките се кај жени, 40% кај мажи и 20% кај двајцата!
Проблемите со машката неплодност најчесто е резултат на нарушувања на сперматогенезата (физиолошки процес на формирање и созревање на сперматозоидите), што е квантитативно и квалитативно намалување на зрелата сперма. Ова значи дека бројот, количината или мобилноста на зрелата сперма е значително намалена во споредба со нормалните вредности потребни за успешно оплодување. За разлика од жените кои имаат многу опции за терапија при неплодност, машките опции се многу ограничени и се изразени во подобрувањето на единствениот клучен фактор – квалитетот на спермата.
Многу е тешко да се подобри нискиот квалитет на спермата со земање лекови. Сепак, истражувањата покажаа дека одредени микроелементи можат да имаат позитивен ефект врз количеството на спермата, мобилноста и формирањето, така што способноста за оплодување кај мажите може да се оптимизира на нутриционо-физиолошки начин.
Сперматогенезата е комплексен и сложен биолошки процес кој трае неколку недели (обично околу дванаесет). За време на овој процес, на телото му се потребни различни есенцијални хранливи материи за поддршка на различните фази на развојот на спермата, како што се витамини, супстанции слични на витамин, елементи во трагови, минерали и амино киселини. Само овие специфични супстанции можат да обезбедат оптимални услови за нормална и комплетна сперматогенеза.
Мажите со нарушена плодноста имаат зголемени потреби за овие супстанции. Балансираната комбинација на специфични хранливи материи со редовниот и таргетиран внес во доволни количини позитивно да влијае на процесот на сперматогенезата.

Единствениот патентиран состав на PROfertil – ПРОФЕРИЛ е во согласност со сите есенцијални потреби за комплетна сперматогенеза и неговата ефикасност е докажана со клинички испитувања.

PROfertil – ПРОФЕРИЛ е специјално развиен производ за подобрување на квалитетот на спермата кај мажи со нарушувања на плодноста и кои сакаат да имаат деца.

Карактеристики:

 • додаток во исхраната кој ги подобрува сите параметри за квалитет на семето, потребни за успешна концепција и здрава бременост;
 • има позитивен ефект врз подвижноста, морфологијата, бројот на сперматозоиди и волуменот на семенскиот флуид;
 • има корисен ефект врз редукцијата на фрагментацијата на ДНК во сперматозоидите;
 • во просек 25% успешни бремености регистрирани во студиите на PROfertil;
 • производот е претставен во повеќе од 60 земји;

Кој е вистинскиот пациент?
Уролошки пациенти:

 • со нарушен квалитет на сперматозоидите;
 • двојки на АРТ терапија (асистирани репродуктивни технологии);
 • со идиопатска неплодност;
 • со зголемена фрагментација на ДНК;
 • над 35 години (т.н. секундарна неплодност);
 • со субклиничка форма на варикоцела;
 • по варикоцелектомија.

Пациентите во гинекологија:

 • по неуспешни обиди на зачнување;
 • на возраст над 35 години;
 • Планирање инсеминација (IUI);
 • на АРТ терапија;
 • со утврдена рекурентна загуба на фетусот.

Состав: L-карнитин L-тартрат, L-аргинин монохидрохлорид, DL-алфа токоферол ацетат, глазирани агент – хидроксипропилметилцелулоза, цинк цитрат, антислепващи агенти (силициум диоксид, магнезиум соли на масни киселини, талк), L-глутатион, коензим Q10, Малтодекстрин, бои (титаниум диоксид, железен оксид), птероилмоноглутаминова киселина, натриум селенот.

Содржина во дневната доза од 2 капсули:

 • L-карнитин – 440 mg;
 • L-аргинин – 250 mg;
 • Коензим Q10 – 5 mg;
 • Витамин Е – 120 мг;
 • Цинк – 40 мг;
 • Фолна киселина – 800 mcg;
 • Глутатион – 80 мг;
 • Селен – 60 mcg.

Нутритивна вредност дневна доза од 2 капсули:

 • Енергетска вредност: 12/3 kJ / Kcal
 • Масти: <0,5 g
 • од кои заситени масни киселини: <0,1 g
 • Јаглехидрати: <0,5 g
 • од кои шеќери: 0 g
 • Протеини: <0,5 g
 • Сол: <0.01

Како да се земе PROfertil?
Земете 2 капсули дневно со доволно течност за време на или после оброк. За да се постигне оптимизација на секоја поединечна фаза на сперматогенезата, потребно е да се земат капсулите најмалку 3 месеци. Сепак, внесот на PROfertil може и треба да продолжи до зачнувањето. За прашања во врска со тоа колку долго да земате и повеќе информации, разговарајте со вашиот лекар.

Несакани реакции
Не се пријавени несакани реакции во клинички студии со PROfertil.

 

 

Additional information

Профертил за мажи

Месечна терапија, Тримесечна терапија

Сеуште немате прегледено производи