FERROTONE Apple sirup, 14 кеси

Бренд:

700 ден

Збогатен со витамин Ц и има убав вкус на јаболко. Не содржи конзерванси и адитиви, составени целосно од чиста вода богата со железо.

Нема на залиха

Опис

FERROTONE Apple  претставува природна формула која содржи 100% сварливо железо од природен извор.

Збогатен со витамин Ц и има убав вкус на јаболко. Не содржи конзерванси и адитиви, составени целосно од чиста вода богата со железо. Не содржи глутен. Не содржи вештачки бои и вкусови. Има докажан ефект при недостаток на железо,  се апсорбира брзо и лесно од телото и не го иритира стомакот.

Потребно е дополнително внесување на железо бидејќи е важен микроелемент неопходен за нормалниот тек на голем број процеси во телото. Тој придонесува за формирање на црвени крвни клетки, хемоглобин, за транспорт на кислород, за здрав имунолошки систем, за повеќе енергија, и така натаму. Земањето на витамин Ц заедно со железо ја подобрува неговата апсорпција.

Се дава при состојбо на дефицит на железо:

  • бремени жени
  • жени во репродуктивната возраст со тежок менструален циклус
  • спортисти
  • вегетаријанци (особено вегани)
  • тинејџери
  • мали деца
  • возрасни (над 60 години)

Состав: Вода од природен извор со висок процент на железо (II) сулфат, концентрат од јаболков сок (15,6%), аскорбинска киселина (витамин Ц), козерванс калиум сорбат.

Дозирање: Една кесичка дневно (кај бремени жени дозата може да се злеми до 2 кесики дневно). Содржината од кесичката се прелива во чаша и се пие веднаш. Погоден за деца над 3 годони.

 

Сеуште немате прегледено производи