KOLAGENEZIN kapsuli x 60

Бренд:

950 ден

Придонесува за формирање на колаген неопходен за нормална функција на коските, ‘рскавицата и кожата.

Количина:

Опис

Придонесува за формирање на колаген неопходен за нормална функција на коските, ‘рскавицата и кожата.

Производот Колагенезин содржи капсули формулирани врз основа на колаген од риба, кој е најсличен со човечкиот колаген. Главната разлика помеѓу рибите и сите други видови колаген е неговата висока биолошка вредност. Високата содржина на есенцијални амино киселини и ниската содржина на хидроксипролин ја прават разликата.

Во ситуации и периоди на прекумерно оптоварување, ние сме повеќе склони кон повреди и состојби на исцрпеност и замор. Прво се рефлектира на нашето тело, пред се на кожата. Овие состојби се придружени со намалување на имунитетот, болка, и оптоварување на зглобовите и мускулите. Исто така и зголемување на телесната тежина, стрес и проблеми со забите, ноктите, косата. Јадеме додека стигнуваме таму, не лекуваме и, порано или подоцна, сето тоа зема данок.

Состав на производот Колагенезин

Колагенот од риба има висока биолошка вредност и значајна содржина на есенцијални амино киселини. Според одредени истражувања, колагенот и неговите хидролизати се сметаат за корисни во дегенеративни заболувања на зглобовите и коските.

Метилсулфонилметан (МСМ) е органско соединение богато со сулфур. Истото може да влијае на олеснување на болката. Особено влијае при артритис, регенерација на мускулите и правилна функција на зглобовите и ‘рскавицата. Како извор на сулфур, МСМ овозможува синтеза на колаген и сврзно ткиво. Исто така ја зголемува количината на синовијална течност во зглобовите. Помага во правилната конструкција и функција на ‘рскавицата. Со тоа ја штити од оштетување и се верува дека го намалува отокот, ја ублажува болката, вкочанетост и ревматски проблеми.

Витаминот Ц учествува во синтеза на колаген и други компоненти на сврзното ткиво, ја подобрува ресорпцијата на железо. Учествува во биосинтезата на кортикостероидите, конверзија на холестерол и според одредени податоци може да го инхибира растот на Хеликобактер пилори.

Босвелинските киселини се основни состојки на екстрактот од смола босвелија. Тие имаат силно антиинфламаторно дејство и ја ублажуваат болката предизвикана од артритис. Босвелија ја подобрува циркулацијата, што дополнително помага при воспаление и болки во зглобовите.

Сеуште немате прегледено производи