PIKOVIT 4+, 30 таблети

Бренд:

155 ден

Pikovit обложените таблети имаат многу пријатен вкус и се наменети за деца:  со намален апетит, при прекумерен замор, кај деца на училишна возраст, како додаток по терапија со антибиотици…

Нема на залиха

Опис

Pikovit обложените таблети имаат многу пријатен вкус и се наменети за деца:

 • со намален апетит,
 • при прекумерен замор, кај деца на училишна возраст,
 • како додаток по терапија со антибиотици,
 • како витаминско-минерален додаток во исхраната.

1 филм обложена таблета содржи:

 • 600 ИЕ (интернационални единици) од витамин А како 0,35 мг реинил палмитат,
 • 80 ИЕ холекалциферол еквивалентно на 0,08мг витамин Д3,
 • 10мг аскорбинска киселина (витамин Ц),
 • 0,25мг тиамин мононитрат (витамин Б1),
 • 0,3 мг рибофлавин фосфат натриум (витамин Б2),
 • 0,3 мг пиридоксин хидрохлорид (витамин Б6),
 • 0,2 мцг цианокобаламин (витамин Б12),
 • 3 мг никотинамид,
 • 0,04 мг фолна киселина,
 • 1,2 мг калциум пантотенат,
 • 12,5 мг калциум како 43мг калциум хидроген фосфат и
 • 10 мг фосфор како калциум хидроген фосфат

Вообичаената доза на Пиковит 4+ за деца на возраст од 4 до 6 години, е 1 филм обложена таблета 4 пати дневно, до максимум 5 пати дневно, додека пак за деца на возраст од 7 до 14 годни е 1 филм обложена таблета 5 пати дневно до максимум 7 пати дневно.

Децата треба да ја растопат обложената таблета во уста.

Сеуште немате прегледено производи