Pikovit forte 7+, 30 таблети

Бренд:

190 ден

Pikovit forte 7+ обложените таблети се препорачуваат при зголемена потреба за внес на витамини во организмот, и како додаток при неправилна или несоодветна исхрана, кога општите мерки не се доволни.

Количина:

Опис

Pikovit forte 7+ обложените таблети се препорачуваат при зголемена потреба за внес на витамини во организмот, и како додаток при неправилна или несоодветна исхрана, кога општите мерки не се доволни:

 • замор и слаба концентрација, кај деца од училлишна возраст,
 • при физички активности,
 • при несоодветна и еднолична исхрана, со намален внес на овошје и зеленчук,
 • како додаток по терапија со антибиотици.

1 филм обложена таблета содржи:

 • 5000 ИЕ (интернационални единици) од витамин А како реинил палмитат,
 • 400 ИЕ холекалциферол еквивалентно на 0,08мг витамин Д3,
 • 60 мг аскорбинска киселина (витамин Ц),
 • 20 мг никотинамид,
 • 30 мг алфа токоферол ацетат 50% ранулат  (витамин Е),
 • 1,5 мг тиамин мононитрат (витамин Б1),
 • 1,7 мг рибофлавин фосфат натриум (витамин Б2),
 • 2 мг пиридоксин хидрохлорид (витамин Б6),
 • 6 мцг цианокобаламин (витамин Б12),
 • 0,4 мг фолна киселина,
 • 10 мг калциум пантотенат,

Вообичаена доза за деца над 7 години е 1 обложена таблета на ден после оброк.

Пиковит форте облоената таблета се растопува во уста

 

Сеуште немате прегледено производи