Vitamix A-Z, 30 kapsuli

Бренд:

275 ден

Специјално избраните витамини, минерали, елементи во трагови и антиоксиданти имаат моќен корисен ефект врз сите органи и системи во човечкото тело

Количина:

Категорија:

Опис

Специјално избраните витамини, минерали, елементи во трагови и антиоксиданти имаат моќен корисен ефект врз сите органи и системи во човечкото тело. Поточно:

 • Зајакнување и поддршка на очите и видот – витамин А, цинк, лутеин;
 • Зајакнување на имунолошкиот систем – витамин А, витамин Б6, витамин Б12, витамин Ц, витамин Д, фолна киселина, цинк, железо, мед;
 • Нормализирајње на метаболизмот на железо – витамин А, мед;
 • Здрава коса, кожа, нокти и мукозни мембрани – витамин А, витамин Б3 (ниацин), биотин, цинк, јод, селен;
 • Нега на срце и срцева функција – витамин Б1 (тиамин), витамин К, ликопен;
 • Подобрување на метаболизмот и производство на енергија – витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б3 (ниацин), витамин Б6, витамин Б12, витамин Ц, биотин, пантотенска киселина, калциум, фосфор, магнезиум, железо, манган, мед, јод;
 • Биланс на нервниот систем – витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б3 (ниацин), витамин Б6, витамин Б12, витамин Ц, биотин, магнезиум, мед, јод;
 • Намалување на чувствата на замор, исцрпеност и замор – витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б3 (ниацин), витамин Б6, витамин Б12, витамин Ц, пантотенска киселина, фолна киселина, магнезиум, железо;
 • Поддршка за ментална функција – витамин Б3 (ниацин), витамин Б6, витамин Б12, биотин, магнезиум;
 • Учествувајње активно во синтезата на цистеинот, како и во регулирањето на метаболизмот на хомоцистеин, нормализирајќи ги нивоата на протеини и гликоген – Витамин Б6, витамин Б12, фолна киселина, магнезиум, цинк;
 • Помага во формирање на црвени крвни клетки и хемоглобин – витамин Б6, фолна киселина, железо;
 • Ја регулира хормоналната активност – витамин Б6;
 • Поддршка на процесот на делба на клетките – Витамин Б12, цинк;
 • Поддршка во формирање на колаген потребен од коските, непцата, кожата и забите – витамин Ц, манган;
 • Заштитете ги клетките од оксидативен стрес – витамин Ц, витамин Е, цинк, лутеин, манган, мед, селен, ликопен
 • Зајакнување на коските, забите и мускулите – витамин Д, витамин К, калциум, фосфор, магнезиум, цинк;
 • Зајакнување на менталната активност и метаболизмот на хормоните, витамин Д и некои невротрансмитери – Пантотенска киселина;
 • Вклучени во растот на ткивата и синтезата на аминокиселини – фолна киселина;
 • Да помогне во згрутчувањето на крвта и нормалната функција на дигестивните ензими – калциум;
 • Балансирајте ја функцијата на клеточните мембрани – Фосфор;
 • Активирање на нормалниот тек на електролитната рамнотежа – магнезиум;
 • Поддршка когнитивна функција – цинк, јод;
 • Нормализирање на плодноста, производството и концентрацијата на тестостерон во крвта – цинк;
 • Учествуваат во формирање на сврзно ткиво – манган, мед;
 • Тие ја одложуваат пигментацијата на косата и кожата – мед;
 • Зајакнување на функцијата на тироидната жлезда и производство на тироидни хормони – Јод, Селен;
 • Балансирајте го гликозата во крвта и метакронизмот на метаболизмот – хром;
 • Тие помагаат во сперматогенезата – селен.

Количина на содржина во една табела

Калциум 160mg;
Фосфор 110mg;
Магнезиум 57mg;
Витамин Ц 20мг;
Витамин Б3 10 мг НЕ;
Витамин Е 8mg α-TE;
Цинк 4мг;
Железо 2,8м;
Пантотенска киселина (витамин Б5) 2mg;
Витамин Б1 1,5мг;
Витамин Б6 1,2 мг;
Витамин Б2 (рибофлавин) 1,1 мг;
Лутеин 800 μg;
Витамин А (ретинол) 500 мг РЕ;
Ликопен 300 μg;
Манган 0.300mg;
Мед 0,150mg;
Фолна киселина 100 μg;
Биотин (Д-биотин) 30 мг;
Јод 25 μg;
Хром (хром пиколинат) 25 мг;
Витамин К 20μg;
Селен 10 μg;
Витамин Д3 (холекалциферол) 3 μg;
Витамин Б12 2 мг.

Сеуште немате прегледено производи